AVM'lerde (Alışveriş/İş Merkezleri) Haşere, Kemirgen Kontrol ve İlaçlama Hizmeti

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği, çok sayıda ürün ve malzemenin girip çıktığı alışveriş merkezleri her türden zararlı populasyonuna açıktırlar. Risk teşkil eden haşere, fare vb gibi zararlılar genellikle görünmeyen bölümlerde, alt yapıda kendine yer bularak gelişir ve çoğalırlar. Bir alışveriş/iş merkezinde zararlılar görülmeye başlanmışsa sorunun görünenden daha ciddi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Diğer taraftan birçok alışveriş merkezi, büyüklükleri ile orantılı olarak “fast food” ve diğer restoran işletmeleriyle iç içedir. Bu merkezlerde gıdanın varlığı zararlı sorununu artıran bir unsur olarak değerlendirilmelidir.

Alışveriş merkezlerinde kullanılan, içerisinde fare zehiri bulunan pest kontrol aparatlarının güvenliğini sağlamak şarttır. Yem istasyonları içerisindeki fare zehirleri istenmeyen yerlere ve kişilere bulaşabilir. Kalıcı ve ciddi bir kemirgen kontrolü bodrum katlarından çatı katına kadar uzanmalı, dış alanda dikkatli ve sık gözlemler yapılmalıdır. Kemirgenlerin binaya girişlerini engelleyecek yalıtımsal önlemler alışveriş merkezleri için de vazgeçilemez bir önlemdir.

İlaçlamalardan sonra çalışanların ve ziyaretçilerin böcek, fare, sinek vb gibi zararlıların kontrolünde kullanılan kimyasal maddeler ile temaslarının tam olarak önüne geçilmelidir. Aksi takdirde, başta çocuklar olmak üzere hedef dışı canlılar ilaçla temas edebilir, sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu bağlamda, en az zararlılar kadar uygulamaların güvenliği de önem taşımaktadır. Orgamed, bu bilince sahip profesyonel bir firmadır.

Alışveriş merkezinin yönetim olarak üstlenecekleri önlemlerin başında “çöp yönetimi” gelmelidir. Çöplerin toplanması ve uzaklaştırılması haşere, fare, sinek vb gibi zararlı kontrol stratejisinin önemli bir parçasıdır. Çöplerin sağlıklı toplanması ve uzaklaştırılması birçok sorunun başlamadan çözülmesi anlamına gelir. Kötü yönetilen bir çöp toplama ve uzaklaştırma politikasının kaçınılmaz sonucu olan sineklere karşı çözüm "ilaçlama" değildir.