TOZ AKARLARIYLA MÜCADELE/İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Toz akarlarıyla mücadelede nerede en yoğun ve alerjenik ise orası hedeflenmelidir. İnsanlar 6-8 satlerini kanepeleri, yatakları ve yastıklarında geçirdiklerinden buraları en kritik yerlerdir.

Toz Akarlarıyla Kimyasal Mücadele / İlaçlama

Toz akarlarının alerjiye neden olan maddeleri etkisiz hale getiren kimyasallar ve akarların besin sağlayıcıları olan fungusları öldürmek için (örneğin antifungal antibiyotikler) veya direk akarları öldürmek için akarisit kullanılmaktadır.

Sisleme methoduyla ilaçlama yapılarak 1-2 ay için alerjiye neden olan maddeler seviyesi azaltılabilir ancak dikkatli bir şekilde kullanılmazsa simptomları azaltmaktan ziyade atopik özellikler arttırabilir.

Toz Akarlarıyla Mekanik Mücadele

Tozun uzaklaştırılması : Canlı ev akarları elektrik süpürgesiyle çekilmeye karşı dayanabilir, çünkü halıya emici ağızlarınla halı tüylerine yapışıp ayaklarınla tutunmaktadırlar. Elektrik süpürgesiyle tozun uzaklaştırılması tek başına alerjiye neden olan maddelerin seviyesini azaltmaktadır ancak uzun süreli etkisi başarılı olmayacaktır çünkü canlı kalan akarlar alerjiye neden olan maddelerin reservuarı yeniden dolcaktır .
Dondurma ve ısıtma : Yatak örtüleri 55 derecede yıkanmalıdır. Yumuşak mobilayalardan ufakları örneğin çocukalrın oyuncakları polyetilene torbalara konulmalıdır ve ev akarlarının ödürülmesi için derin dondurucuda gece boyunca bekletilmelidir. Halıların ve yumuşak mobilyaların deneyimli personel tarafından yıkanması toz akarlarının yoğunluğunu azaltmakta etkilidir ancak tekrarlanan uygulanmalar uzun süreli etkinliği korumak için gereklidir ve bu pahalı olabilmektedir. Aksi takdirde, halıların buharla yıkanması da akarların öldürülmesinde ve alerjiye neden olan maddeleri azaltmakta kısa süreli olarak etkilidir.
Nemliliğin azaltılması : % 45 bağıl nem normal oda sıcaklığında toz akarlarının seviyesini azaltmaktadır.

TOZ AKARLARININ PATOJENİK (HASTALIK YAPMA) ÖZELLİKLERİ

Ev tozu akarı, küf sporları, hayvan kürkü ve tüyü, bütün yıl mevcut olan yıllık rinitin tekrarlanan semptomlarını tetiklemekten sorumludur.

Semptomlar, mevsimsel alerjik rinitinki ile aynıdır, ancak burun tıkanması ve sinüslerin iltihaplanması, (sinusitis) sık sık görülen komplikasyonlardır. Birçok şikayete, gerçek hayatta bütün ev tozlarında bulunamayan, fakat münhasıran yatakta bulunan ev tozu akarı sebep olur. Çalışmalar, yatakta bulunan tozun, yerde bulunan tozdakinden % 100 daha yüksek konsantrasyonlarda toz akarı içerdiğini göstermiştir.

Toz akarı, sadece aşağıdaki şartların hakim olduğu yerlerde yaşar ve ürer (alerji yaratan etkenler üretir):

Mevcut çok miktarda yiyecek (Bunlar daha ziyade çürümüş epital hücrelerini yerler). 20 °C civarında daimi sıcaklık, % 60-80 arasında nem. Güneş ışığının olmaması (güneş ışınları maytları imha eder). Yatak, yüksek miktarda yiyecek (epitel hücreleri) ve insan vücudu tarafından verilen ısı ve nem içerdiğinden, toz akarları için ideal bir yaşam çevresi sunar; ısı ve nem şartları en iyi durumdadır. Aynı zamanda güneş ışığının olmaması tam olarak sağlanmıştır.

Dermatophagoides pteronyssimus adı verilen, ev tozu hassasiyeti veren alerji yaratan etkenlere eşdeğerde olan maytın metabolizma ürünü, kronik inatçı alerjik rinite sebep olan alerji yaratan etkenler arasında en çok bilinen ve en yaygın olan alerji yaratan ekenlerden biridir. Alerji semptomları iyi bilinmektedir: hapşırma, rhinorrhea (burun akıntısı), burun kaşınması, burun tıkanması, gözlerin ve damağın kaşınması.

Şikayetlere, aşağıdaki durumlarda ev tozu akarı sebebiyet verebilir:

Aile içinde bir takım alerjik hastalıkların zaten meydana gelmiş olması. Alerjik hastalık büyük bir olasılıkla yeni doğan çocuklarda görülür. Alerji erkek çocuklarda daha sıktır. Alerji menşeli bir hastalığın zaten hastada görülmesi durumunda. Semptomlar daima verilen bir yer ile (örneğin yatak odası) ilgilidir. Daha kalın akıntı ile birleşen burun tıkanması gece görülür. 7-10 günden fazla süren sulu burun akıntısı. Burun şikayetleri ateş olmadan görülür. Bir Antibiyotik tedavisinden sonra dahi, semptomlar iyileşmez.